Alpské chaty v babím létě

  • 8
Máte-li chuť vyrazit do hor, teď je ten správný čas. Většina horských chat ve východních Alpách, neboli v Rakousku a Německu, končí sezonu už začátkem října. Využijme tedy ještě babího léta a vyražme v pohorkách a s batohem užívat chladného vzduchu, dalekých rozhledů a hořkosladkých vůní i barev přírody. Pro podzim to platí dvojnásob.

Koncem září už obvykle nebývá počasí na výstupy k hlavním vrcholům, každou chvíli může začít sněžit a nad ledovci se válí mraky. Proto je lépe plánovat okružní túry jen kousek nad hranicí lesa a kochat se barevnou krajinou a průzračným vzduchem.

Navíc v místech, kde v létě chodí každý den desítky turistů, potkáte jen pár spřízněných romantických duší.

Pozor ovšem na rychlé změny počasí. Pokud si ji nezjistíte na internetu nebo po telefonu, jste trestuhodně lehkovážní. Meteorologové jsou totiž dnes na hodinu přesní a dokážou popsat pohyb fronty, o které byste jinak neměli tušení anebo by se vám do poslední chvíle schovávala za horským hřebenem.

I přes jakkoliv dobrou předpověď si nezapomeňte do batohu přibalit bundu, teplé oblečení, rukavice, čepici a čelovou svítilnu. Déšť se sněhem se totiž může spustit třeba jen u jedné skalní stěny nebo v lese, kterým zrovna procházíte. Takové drobnosti meteorologické přístroje nezachytí, ale nevybaveným turistům způsobují hodně potíží. Samozřejmostí je mapa, busola, jídlo a pití, pohorky a tmavé brýle.

Na některé túry je potřeba i cepín (kvůli stálým sněhovým polím), lano a přilba (na prudké skály) nebo ferratový set (na jištění při výstupu po železných lanech). Hodit se mohou i teleskopické hůlky, které odlehčí při dlouhých sestupech kolenům. Záleží na zvyku, jestli si s sebou vzít obě nebo jen jednu.

"Češi jsou schopni tady dělat neuvěřitelné věci," rozčiluje se koncem sezony mohutný šedovlasý horal a zároveň kuchař na horské chatě Lucknerhütte pod Glocknerem. "Místo čepice si natáhnou igelitový pytlík na hlavu, vyjdou si na ledovec v teniskách a viděl jsem tu dokonce turistu s dvěma igelitkami Billa!"

"Letos ještě nebyla sezona uzavřená, ale v minulé jen na tomhle ledovci zemřeli čtyři Češi kvůli nedostatečné výzbroji," ukazuje horal varovným gestem na Ködnitzkees.  

Režim na chatě
* Po ubytování vám obsluha určí postel, kde budete spát. Nestěhujte se nikam jinam, protože v noci mohou přijít opozdilci a zbytečně by vás budili.
* Dostanete dvě nepovlečené deky a jeden polštář. Dodržujete označené konce pro přikrytí nohou vyznačené na dekách (Fussende). Samozřejmostí je použití vlastní vložky do spacáku nebo tak zvaného chatového spacího pytle.
* Na chatách se nekouří.
* V ubytovacích prostorech se nechodí v botách. Přineste si s sebou přezůvky nebo choďte v ponožkách.
* Vstává se okolo šesté hodiny ranní.
* Pokud si vaříte vlastní jídlo, nedělejte to v chatě, jídelně ani na terase u laviček.
* Stanovat nebo bivakovat není poblíž chata zvykem. Pokud vám nic jiného nezbývá, požádejte v každém případě o povolení obsluhu chaty.
* Na horách se nezdraví Guten Tag (dobrý den), ale Grüss Gott (Pozdrav bůh).

Ceny
Standardní cena za ubytování v noclehárnách pro deset až dvacet lidí je 15 E/noc, členové alpských spolků platí polovinu, děti také polovinu a někdy lze získat slevu i na průkazy Klubu českých turistů nebo Českého horolezeckého svazu.

Na některých chatách se kupuje studená voda (okolo 1 e/l), všude je k dostání horká voda (2-5 e/l) a jídlo (cca 10 e/teplé jídlo).

Winterraum
Pokud na chatě nikdo není, protože skončila sezona, nemusíte zoufat. Většina chat je vybavena tak zvaným zimním prostorem (Winterraum), který nebývá zamčený. Jde obvykle o jednu velkou místnost v přízemí nebo dokonce v samostatném domku, kde jsou palandy, deky a kamna s dřívím. Do kasičky se tu hází stejný obnos jako za ubytování v chatě. Každý návštěvník po sobě uklidí.

Tipy iDNES


Nabízíme vám několik chat, které jsou v letní sezoně hodně frekventované, ale na podzim bývají poloprázdné. Má to dvě příčiny: skončily prázdniny a nelze od nich už vystupovat na velké vrcholy. Je ovšem možné je obdivovat z dálky.

Všechny popsané trasy mají převýšení nejméně tisíc metrů, což znamená, že jeden den se jde nahoru a druhý dolů. Vždy se jedná o náročné několikahodinové túry.

Watzmannhaus 1930 m n.m.
Velká německá chata nad Berchtesgadenem na hřebeni stejnojmenného vápencového vrcholu. Oblíbená túra vede od jezera Königssee podél bobové dráhy k samotě Kühroint (restaurace) do kotle Watzmannkar a krátkou ferratou Falzsteig na pastviny pod chatou. Sestup vede podél nákladní lanovky do lesnatého údolí a jím do Ramsau. K autu se vracíme místním autobusem. Více info ZDE.

Heinrich-Schwaiger-Haus 2802 m n.m.
Rakouská chata v údolí za Kaprunem ve svahu zaledněného Wiesbachhornu.
Od přehrady Moser, kam jezdí po horské silničce vyhlídkový autobus, stoupáme po vyšlapaná stezce prudkým břidlicovým úbočím k chatě. Výhledy na dvě horské přehrady, ledovce a zelené kopce za výstup stály. Nývrate vede stejným směrem. Pokud máme dost času, stojí za to si ho prodloužit a projít celým údolím až ke spodní stanici lanovky na Kitzsteinhorn. Více ZDE.

Stüdlhütte 2801 m n.m.
Matka alpských chat je nejstarší a zároveň nejmodernější turistickou vysokohorskou stavbou v Alpách. Postavil ji pražský obchodník Johann Stüdl před téměř sto lety a v současné době je po mnoha přestavbách energeticky samostatná díky slunečním kolektorům a důslednému zateplení.

Cesta pod nejvyšší rakouskou horu Grossglockner ve Vysokých Taurách začíná nad městečkem Kals a stoupá dlouhým údolím k chatě. Sestup k Lucknerhaus, odkud jezdí autobus, je o něco kratší, ale daleko krásnější. V zádech totiž máme celou dobu pyramidu Glockneru. Více ZDE.      

Hofpürglhütte 1705 m n.m.
Velká chata slouží jako východisko do nižší vápencové části Dachsteinského masivu, který se nazývá Gosaukamm. Je ideální pro turistiku v babím létě, protože ani nejvyšší hora Bischofsmütze nepřevyšuje 2500 metrů nad mořem.

K chatě se dá sice dojít za hodinu z parkovišť na loukách nad Schladmingem, ale krásné trasy vedou od tří Gosavských jezer. Od Předního jezera dlouho stoupáme mírným svahem  pod hradbou kolmých bílých skal, poté je prolomí hluboké údolí a nakonec se přes několik sněhových polí a lehkou ferratu v sedle Steigl dostaneme k chatě. Dlouhý a náročný sestup vede nejprve po skalnaté pěšině k Adámkově chatě pod Dachsteinským ledovcem a poté dolů k jezerům. Info ZDE.   

 

Stüdlhütte ve Vysokých Taurách v Rakousku

Watzmannhaus