Algarve: romantiků to ráj...

  • 11
Rozbouřené a studené moře lemují rozervané a příkré skály, které se jen tak někde v Evropě nevidí. Jsou to umělecké originály, jejich autorem je sama matka příroda. A ta se zde opravdu vyřádila. Takhle vypadá nejtypičtější pohlednice z Algarve na jihu Portugalska.

Azulejové království
Na pozdravu z Algarve by však také mohla být fotografie azulejos, keramických kachliček. Neobkládají se tady s nimi jen koupelny, ale celé fasády domů, jsou z nich ukazatele směru u cest či jména ulic na rohu.

Za nejelegantnější mnozí pokládají ty modrobílé, velmi oblíbené prý byly už v době baroka. Setkáte se s nimi na každém rohu - a nepřivést si domů malý azulejový suvenýr je barbarství.

Sardinkové hody
Na třetí pohlednici z tohoto kouta Evropy by mohly být sardinky, k Algarve patří stejně jako knedlo vepřo k Čechům. Nejsou v tomatě a jsou asi třikrát větší než ty, na které jsme zvyklí u nás.

Nemůžete si jich nevšimnout a nelze je neochutnat! Před každou restaurací stojí chlapík v zástěře a na velký gril sází jednu sardinku za druhou.

Jejich umění dokáže provonět celé město a přitahuje turisty, kteří nejdříve znejistí, pak si toho umělce vyfotí a už běží dovnitř. K sardinkám se hodí zdejší stolní víno.

100 chutí Algarve
No a pak jsou tu maurské hrady, bílé kostelíky, barevné rybářské bárky, pletené huňaté svetry, portské, které sem vozí ze severu země, a hlavně evropský fotbalový šampionát v červnu. Dost důvodů na to, abychom "ochutnali" Algarve.

Nenechte si na Algarve ujít

ALBUFEIRA
Oblíbené letní středisko s bílými domy na kopci si zachovalo atmosféru kouzelného rybářského městečka. Na pláži "parkují" rybářské bárky a v jejich stínu odpočívají důchodci. Albufeiru si oblíbili už Římané, kteří si zde postavili hrad.

 

 

TAVIRA
Ospalé a líné provinční městečko, jehož ulice se během poledne úplně vyprázdní, se může pyšnit zachovalým maurským hradem. Je odtud krásný výhled na město a jeho bílé domečky s hnědými střechami.

 

 

MYS CABO DE SAO VICENTE
Ještě ve středověku tady končil svět, nebo si to alespoň tehdy mysleli. Uvěřit nebylo tak těžké: kam jen oko dohlédne, rozprostírá se jen širé moře, obloha je zatažená a fouká silný vítr. Dnes zde obchodníci nabízejí "poslední buřt před Amerikou". Maják svatého Vincenta má dosah 95 kilometrů a patří mezi nejvýkonnější v Evropě.

 

PEVNOST V SAGRES
Tomuto místu údajně Portugalsko vděčí za to, že se stalo námořní velmocí. Prý zde sídlila škola mořeplavců, kterou v patnáctém století založil guvernér Algarve Jindřich Mořeplavec. Na tuto dobu zde zbyly jen dvě památky: větrný kompas o průměru 43 metrů (na obrázku) a kaple. Přesto pevnost nevynechte: na osamělém skalnatém poloostrově panuje tajuplná atmosféra.

 

FUZETA
Za vidění na Algarve stojí nejenom slavné maurské hrady, ale i zapadlé rybářské vesnice, kam turisté příliš nejezdí. Rybáři tady spravují sítě a bárkám dávají nový kabát. Sedněte si tady do kavárny na břehu moře a vychutnejte si západ slunce.

 

 

LÁZNĚ CALDAS DE MONCHIQUE
V malém lázeňském městečku se zastavil čas. Leží uprostřed lesů a jeho líná atmosféra láká k návštěvě kavárny. Pokud neradi kávu a sladké, kupte si alespoň zdejší minerální vodu a projděte se parčíkem dole pod silnicí. Léčí se zde kožní, zažívací a revmatické potíže.

 

ALBUFEIRA. Oblíbené letní středisko s bílými domy na kopci si zachovalo atmosféru kouzelného rybářského městečka. Na pláži "parkují" rybářské bárky a v jejich stínu odpočívají důchodci. Albufeiru si oblíbili už Římané, kteří si zde postavili hrad.

Největší devizou jihu Portugalska jsou jeho příkré skály a neklidný oceán.

LÁZNĚ CALDAS DE MONCHIQUE. V malém lázeňském městečku se zastavil čas. Leží uprostřed lesů a jeho líná atmosféra láká k návštěvě kavárny. Pokud neradi kávu a sladké, kupte si alespoň zdejší minerální vodu a projděte se parčíkem dole pod silnicí. Léčí se zde kožní, zažívací a revmatické potíže.

FUZETA. Za vidění na Algarve stojí nejenom slavné maurské hrady, ale i zapadlé rybářské vesnice, kam turisté příliš nejezdí. Rybáři tady spravují sítě a bárkám dávají nový kabát. Sedněte si tady do kavárny na břehu moře a vychutnejte si západ slunce.

MYS CABO DE SAO VICENTE. Ještě ve středověku tady končil svět, nebo si to alespoň tehdy mysleli. Uvěřit nebylo tak těžké: kam jen oko dohlédne, rozprostírá se jen širé moře, obloha je zatažená a fouká silný vítr. Dnes zde obchodníci nabízejí "poslední buřt před Amerikou". Maják svatého Vincenta má dosah 95 kilometrů a patří mezi nejvýkonnější v Evropě.

PEVNOST V SAGRES. Tomuto místu údajně Portugalsko vděčí za to, že se stalo námořní velmocí. Prý zde sídlila škola mořeplavců, kterou v patnáctém století založil guvernér Algarve Jindřich Mořeplavec. Na tuto dobu zde zbyly jen dvě památky: větrný kompas o průměru 43 metrů (na obrázku) a kaple. Přesto pevnost nevynechte: na osamělém skalnatém poloostrově panuje tajuplná atmosféra.

TAVIRA. Ospalé a líné provinční městečko, jehož ulice se během poledne úplně vyprázdní, se může pyšnit zachovalým maurským hradem. Je odtud krásný výhled na město a jeho bílé domečky s hnědými střechami.

,