Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Algarve: nejkrásnější pláže na konci Evropy

aktualizováno 
"Na samém konci Evropy," tak můžete odpovídat na otázku, kde jste byli letos na dovolené, pokud pojedete do portugalského Algarve. Turisticky proslulá část Portugalska – malebné pláže, celoročně teplé klima, typická portugalská kuchyně a nejen to tvoří Algarve.

Algarve - jedna z mnoha pláží poblíž Albufeiry | foto: Michal ProuzaiDNES.cz

Lidé nejčastěji jezdí do Algarve kvůli nádherným plážím, které se táhnou po celém jižním pobřeží. Jejich jedinečnost tkví v prosté kráse nekonečných písčitých ploch, které jsou čas od času doplněny překrásnými pískovcovými útesy. Podobné na Pyrenejském poloostrově nenajdete.

Navíc slunečným počasím si v Algarve můžete být  jisti na 99 %, a pokud nesvítí sluníčko, teplota i tak neklesne pod 30 °C.

Ačkoli je Algarve velice turisticky proslulé, můžete i zde objevovat tajemná pobřežní zákoutí a malebné plážičky, kde budete mít o soukromí postaráno a budete si připadat jako v ráji.

Pro Portugalce je v Algarve turistický ruch hlavním přísunem peněz, proto jsou služby pro cizince na velmi vysoké úrovni. Nelekejte se však, pokud se občas setkáte s klasickým portugalským přístupem k řešení problémů: "Amanhã!" (Zítra!).

FARO

Centrem Algarve je město Faro s mezinárodním letištěm, které se nachází v bezprostřední blízkosti města. Z letiště do centra Fara se dostanete městským autobusem, který jezdí každých třicet minut. Pokud však máte zajištěné ubytování ve vzdálenější části Algarve, můžete využít tzv. shuttle-direct autobusu. Ten vás doveze až před váš hotel (bookování na www.shuttledirect.com). Poslední volbou, i když také tou nejdražší, můžou být všudypřítomné taxíky.

Tipy na ubytování

Ze samotného Fara je to na nejbližší pláž (Praia de Faro) sedm kilometrů. Najít ve Faru ubytování během letních měsíců není lehká záležitost, ačkoli je zde mnoho hostelů a hotelů. Při zarezervování předem vás vyjde nocleh ve standardním hostelu na 20€.

Za luxus je třeba si připlatit, zato je ale z čeho vybírat - dobře situované hotely a bungalovy najdete v každém letovisku. Pořád však platí pravidlo rezervace předem, hledat ubytování přímo na místě je hodně riskantní. Avšak risk může být i zisk. Mimo sezonu je možné sehnat ubytování v soukromí za slušnou cenu okolo 10-15€, informace získáte od kamelotů na jakémkoliv vlakovém či autobusovém nádraží v celém Algarve.

Alternativou pro cestovatele jsou také hostely státní sítě Pousadas Juventude, kde stojí noc cca 15€. Rezervaci je však třeba provést opravdu s předstihem (3-4 měsíce).

Proslulé diskotéky

Za zmínku také stojí noční život ve Faru. Pokud jste milovníky diskoték, přijdete si na své – místní diskotéky jsou známé po celém Portugalsku. Na noční tah však nevyrážejte dříve než po půlnoci, mnohé kluby otvírají obvykle až okolo jedné či druhé hodiny (a zavírají okolo osmé hodiny ranní).

Zpravidla dostanete u vchodu na diskotéku kartičku s cenou vstupného (obvykle 3 až 10€), které můžete prokonzumovat. Při odchodu u kasy zaplatíte všechny propité drinky a na kartičku bude zapsáno, že máte zaplaceno. Až poté vás bodyguardi u vstupu pustí ven. Na svoji kartičku dávejte pozor, za její ztrátu platíte pokutu až 50€.

Pro obdivovatele památek je na Faru nejzajímavější historický střed města, který je obehnaný původními hradbami. Ty tu stojí údajně již od 9. století. Uvnitř nalezneme patrně nejvýznamnější památku - městskou katedrálu. Ta přežila obě zemětřesení, která Portugalsko postihla (1532 a 1755) a dodnes se pyšně tyčí nad městem. Přímo naproti ní stojí biskupský palác z 18. století.

Portugalsko, Algarve
Praia de Faro

Portugalsko, Algarve
Praia de Faro

Portugalsko, Algarve
Jedna z mnoha opuštěných pláží na Algarve

Významný je také kostel Nossa Senhora do Carmo, kterému se někdy také říká zlatý kostel. Uvnitř je zdobený dřevěnými sochami a dekoracemi, které jsou pozlaceny. Tato památka je považována za zářný příklad celého jižního Portugalska, co se týče těchto dekorací. V kostelu najdete také kapli, která je vyzdobena kostmi více než 1200 mnichů.

V tomto přístavním městě samozřejmě nemůže chybět námořní muzeum s maketami lodí a galeon, nachází se kousek od náměstí Francisca Gomese.

Portugalsko, Algarve
Nossa Senhora do Carmo

Samotné město Faro v sobě skrývá pozůstatky arabské a římské nadvlády. Avšak téměř všechny budovy, které můžete ve Faru vidět, byly postaveny až po zemětřeseních.

Původně neslo město název Ossonóba, které mu dali v 8. století Maurové. Následně z města vybudovali důležitý a strategicky umístěný přístav. V roce 1249 byli Maurové poraženi Alfonsem III., který tak dal Portugalsku přirozenou hranici na jižním pobřeží. S úpadkem města Silves převzalo Faro roli centra celého Algarve.

V roce 1596 vydrancovali město rytíři Earla z Essexu na své cestě do Svaté země. Zároveň ukradli celou sbírku knih z farského biskupství, kterou dnes můžete vidět ve Velké Británii (knihovna Bodleain – Oxford).


ALBUFEIRA

Centrem turismu celého Algarve je Albufeira. Město s patnácti tisící obyvateli se nachází čtyřicet kilometrů východně od Fara. Během letní sezony se počet obyvatel zněkolikanásobí. Od poloviny 20. století totiž prožívá město, původně pojmenované Maury jako Al-Buhera, neuvěřitelný turistický boom.

Kousek od města se totiž nachází hned několik překrásných pláží: Praia de Balaia, Praia de Castelo, Praia de Maria Luisa a další.

Přes den jsou městské "avenue" plné turistů, v noci turisté naplní nespočet místních klubů, restaurací a barů.

Ubytování se zde pohybuje na cenové hladině okolo 40€, důvod je prostý: turistický ruch zvedá ceny nahoru. Pokud stojíte na recepci hotelu, který zrovna nemá pět hvězdiček, zkuste smlouvat. Leckde tak můžete ušetřit několik euro za každou noc strávenou v hotelu.

Portugalsko, Algarve
Městský ruch v Albufeiře

TAVIRA

Město západně od Fara, kterému se přezdívá Město kostelů. V Taviře jich totiž najdete hned třicet sedm.

Nejvýznamnějšími památkami jsou kostel Misericórdica z roku 1541 a palác Palácio de Galeria, který slouží jako kulturní centrum. Přes řeku Gilão, která rozděluje město na dvě části, vede původní románský most a dotváří městu romantickou atmosféru.

Oblast okolo Taviry je hluboce ovlivněna rozvinutým rybářským průmyslem, který těží zejména z lovu tuňáků. Výtečné tuňáky koupíte buď na místních rybích trzích, nebo i v každém portugalském supermarketu (za cenu okolo 0,60€).

Pro výlet doporučuji dojet lodí na písečný ostrov Ilha de Tavira, tam najdete překrásné písečné pláž, kde budete z obou stran obklopeni mořem, stačí se jen rozběhnout a skočit.

Portugalsko, Algarve


Portugalsko, Algarve
Neobvykle kamenitá pláž poblíž Taviry

Při návštěvě restaurace v Taviře se nebojte nechat si doporučit místní specialitu. Každý podnik připravuje různé typy ryb svým, naprosto originálním, způsobem, ochutnání čerstvého rybího masa je opravdu zážitek. Podle typu restaurace zaplatíte za porci cenu od 8 do 20€. Pokud chcete vsadit na jistotu, objednejte si "Bacalhau". Zapečená treska, která má nekonečně mnoho způsobů přípravy, se dá považovat za portugalské národní jídlo.

K pití přichází v Portugalsku v úvahu jedině víno, osobně doporučuji jakékoliv z regionu Alentejo (Vinhos do Alentejo), jejich kvalita je známá v celém Portugalsku a i místní jej preferují.

LAGOS

O něco více na východ najdeme po Albufeiře město Lagos. Další z měst, které ve velké míře vyhledávají turisté. Ačkoli zemětřesení roku 1755 přežily jen městské hradby a půdorys původních ulic, je toho v Lagos hodně k vidění. Kostely Igreja da Santa Maria (zasvěcený Panně Marii) a Igreja do António jsou považovány za klenoty Lagos a místní na ně jsou patřičně hrdí.

V tomto ohledu buďte na Portugalce opatrní, do náboženství a fotbalu jim raději nemluvte, jejich zapálení pro tyto kratochvíle hraničí s fanatismem.

Portugalsko je také země patřičně hrdá na své zámořské objevy, proto se můžete jít podívat do pevnosti Fortaleza da Ponta da Bandeira ze 17. století, která slouží i jako muzeum zámořských objevů. Právě z tohoto města totiž vyjížděly na zámořské plavby lodě Jindřicha Mořeplavce. Jeho sochu najdete na Praça do Infante.

Pláže v okolí Lagos nejsou tak velké jako u Albufeiry, jde spíše o menší pláže ohraničené pískovcovými skálami jako například Dona Ana. Doporučil bych však vydat se po pobřeží na vlastní pěst, skrývají se zde totiž izolované a malebné pláže, kde budete mít naprosté soukromí. Jejich polohu se nikde nedozvíte, musíte je prostě objevit. Bude vás to sice stát pár kilometrů chůze či jízdy automobilem, ale výsledek rozhodně stojí za to.

Vyznavači surfingu míří u Lagos na pláž Meia Praia.

Portugalsko, Algarve
Pláž Dona Ana

Portugalsko, Algarve
Meia Praia

Portugalsko, Algarve

Místní lidé jsou na české poměry velice otevření. Nebuďte překvapeni, když se vás prodavačka v obchodě zeptá, odkud jste a následně si bude chtít povídat. Pokud budete mít štěstí, bude umět anglicky, daleko rozšířenější ze světových jazyků je zde však francouzština.

SAGRES

Sagres je malinká vesnička na samém konci Algarve i Portugalska - na jihozápadním cípu. Kousek od ní jsou mysy Cabo da S. Vicente a Ponta de Sagres – malebná místa s nádhernými výhledy na moře a skalnaté pobřeží.

Město vyniká svým vlastním "miniklimatem", země je zde převážně skalnatá a s minimem solí, přesto však v okolí města roste přes 25 druhů volně rostoucích orchidejí. Sagres je ideální tip na půldenní výlet, který můžete spojit i s koupáním.

Portugalsko, Algarve
Praia de Rocha

Portugalsko, Algarve
Ponte de Sagres

TIP iDNES.cz: Sagres je také jedno z nejlepších portugalských piv. V jižní části Portugalska ho najdete skoro v každé restauraci či snack-baru. Svojí chutí se vyrovná i českému pivu, velice doporučuji ho vyzkoušet. Žádejte však "cerveja caneca" (čtěte: serveža kanéka) – točené, jinak vám automaticky donesou pivo v láhvi či plechu.

Vyjmenovaná města jsou jen příkladem mnoha turistických středisek, dalšími oblíbenými středisky jsou Portimao, Lagoa, Quarteira, Olhao a další… Tím, že na pobřeží najdete malebnou pláž, si však můžete být jistí všude.

Autoři:
Nejčtenější

Rybníček v Písečné
Za kvetoucími bledulemi do Údolí Sejfů. Tenhle výlet dlouho neodkládejte

Údolí plná bledulí jsou v druhé půlce března nejvíce typická pro východočeskou oblast v podhůří Orlických hor. Jedno z nich začíná hned za městem Ústí nad...  celý článek

Titanic. Bezesporu nejznámější lodní katastrofa zaujímá co do počtu obětí...
Cestovka nabídne ponory k vraku Titaniku, dobrodruzi zaplatí miliony

Sen mnoha dobrodruhů se už příští rok naplní. Britská cestovní kancelář hodlá nabízet ponory k vraku Titaniku. Během netradičního výletu se cestující podívají...  celý článek

Nekonečná přistávací dráha podle představ projektu The Endless Runway.
Nekonečná přistávací dráha by byla dopravní revolucí. Ale není bezpečná

„Nekonečná“ kruhová přistávací dráha by měla letištím přinést především zásadní zvýšení kapacity. V jednom okamžiku by mohlo přistávat několik letadel naráz....  celý článek

Značkaři dostávají od Libereckého kraje málo peněz. Na snímku Jindřiška Brabcová z Liberce.
Klub českých turistů slaví výročí, stovka pochodů projde Českem

Klub českých turistů zahájí 25. března speciální seriál pochodů ke 100. výročí vzniku Československé republiky a ke 130. výročí svého vzniku. Akci nazvanou 100...  celý článek

V Jeruzalémě dokončili opravy Božího hrobu, v němž byl podle křesťanské legendy...
Oprava Božího hrobu v Jeruzalémě je u konce, znovu hýří barvami

V Jeruzalémě dokončili opravy Božího hrobu, v němž byl podle křesťanské legendy pohřben Ježíš Kristus. Takzvaná edikula, malá svatyně, v chrámu Božího hrobu...  celý článek

Další z rubriky

Wünsdorf kasárny Sovětský svaz NDR
Z největších kasáren střední Evropy u Berlína se staly sovětské Pompeje

Z východoněmeckého městečka Wünsdorf jezdil ještě na počátku 90. let pravidelný přímý vlak do Moskvy. V lesích kolem něj se totiž rozkládalo stotisícové...  celý článek

Korálový útes v souostroví Raja Ampat v Západní Papui. Ilustrační snímek
Výletní loď poničila unikátní korálový útes, škoda je 15 milionů eur

Na korálový útes v odlehlé části Indonésie narazila britská výletní loď. Oblast v Západní Papui přitom patří mezi místa s těmi nejrozmanitějšími ekosystémy na...  celý článek

Celou cestu je co fotit.
Do Rumunska za párou. Lesní úzkokolejka vozí dělníky a baví turisty

Národní park Maramureš s nedotčenou přírodou a průzračnými potůčky je sám o sobě dostatečným důvodem vyrazit na sever Rumunska. Milovníci mašinek by ale neměli...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.