Afrodisiakum, které se kdysi rozbíjelo kladivem

Koho Bůh miluje, tomu daruje dům v Curychu. Alespoň to tvrdí staré švýcarské přísloví. Je tu totiž klid a rušno zároveň. A hlavně! Vyrábí se tu skvělá čokoláda! Za všechno ale může náhoda. Nebýt zapomnětlivosti jednoho jediného muže, na vašem vánočním stromku by se dnes nepohupovaly foukaní čokoládoví sněhuláci, šišky ani andělíčkové. Jak to? Dřív totiž čokoláda netekla.

I když ono je to složitější.

Historie sladkého zlata

Své hnědé zlato Švýcaři prostě milují. V centru Curychu to hlásá nespočet krámků s cukrovinkami, připomínající zvenku moderní perníkové chaloupky. Některé tu stojí už víc než sto let. Výlohy mívají i přes den zatažené nápadnou pruhovanou roletou, která vystavenou čokoládu ochraňuje před slunečním světlem.

Dovnitř do obchodu se můžete podívat jen malým okénkem. Pokud se ovšem rozhodnete vstoupit dovnitř, bude vám jedno, jaké se toho dne bude psát datum - vánoční pocit tu díky červenozlaté záři z obalů, obřím vánočkám a vůni lékořice zažijete celoročně.

Abyste ovšem vstoupili do pravého čokoládového království, musíte opustit curyšské centrum a vydat se do části města s názvem Kilchberg. Tam leží továrna, která Curych proslavuje po celém světě. Lindt a Sprüngli.

Už u vchodu vás udeří přes nos sladká vůně. Budova původní továrny tu stojí už od roku 1898, kdy firmu založil Rudolf Sprüngli-Ammann. Rozhodně však zvenku nepůsobí jako klasická továrna. A vlastně ani zevnitř, kde se vám sladkostí vzduchu lepí nosní dírky k sobě. Malé výrobní haly tu pořád vyvolávají pocit malého rodinného podniku, i když firma má dávno celosvětové jméno a nejvíc se místní čokoláda prodává do Ameriky. Na své tradici ovšem lpí, protože ji považuje za klíč k úspěchu.


Černá čokoláda je pochoutkou pro gurmány - má nižší energetickou hodnotu
než mléčná, je v ní méně cukru a více kakaa

Ale i čokoláda sama má svoji vlastní tradici. Už Aztékové začali z kakaových bobů vyrábět nápoj, ale ten měl s dnešní hnědou pochoutkou jen málo společného - až na název Xocolat. Později se dostal až do Španělska, ale pořád chutnal jinak, než si asi představujete. Bylo to ostré pití dochucované pepřem, ředěné vodou, mlékem, vínem, a někdy dokonce i pivem! Tahle čokoláda se v 17. století stala hitem mezi evropskou aristokracií, už o dvě století později ovšem ztrácela oblibu spolu se šlechtou.

Na řadu konečně přišla tvrdá verze čokolády, která se vyrábí smícháním tří substancí - kakaa, tuku a vody. Tu už si možná dovedete představit chuťově, ale určitě by vás překvapilo, jak vypadala. Nijak vábně. Tak trochu jako světlý asfalt. Až do roku 1879 se do forem musela téměř vtloukat kladivem, ven se dostávala ještě hůř.

Všechno změnil až převratný vynález curyšské továrny na čokoládu. Alespoň to tvrdí místní milovníci sladkostí. Obzvláště ti, pro které se výroba lahodné směsi stala životní a pracovní náplní.

O co tenkrát šlo? Rudolf Sprüngli, syn původního zakladatele, nebyl s kvalitou čokolády, kterou ve své továrně vyráběl, příliš spokojený. Sebral proto veškerou odvahu, kterou v sobě našel (a zjevně jí nebylo málo), a rozhodl se svůj majetek investovat. V roce 1899 koupil od místního úspěšnějšího konkurenta Rudolfa Lindta "tajemství" zcela převratné a nové výroby jemné čokolády. Ta v horkém stavu tekla a na jazyku se pak rozpouštěla sama.

Za recept zaplatil na tu dobu neuvěřitelných jeden a půl milionu zlatých franků. Dneska by to byly až dvě miliardy korun.

Nadmíru odvážný tah se vyplatil, i když se Rudolf Sprüngli mezitím ještě pořádně zapotil. Lindtův objev totiž udržel pod pokličkou pouhé dva roky. Poté vyšel recept na Lindtovu čokoládu v knize Výroba čokolády. Kde se tam vzal? O to se dodnes cukráři přou. A přestože byl převratný postup vyzrazen, čokoláda firmy Lindt a Sprüngli si svoji popularitu udržela. Za povšimnutí ovšem stojí také fakt, jak Rudolf Lindt na svůj převratný objev tekoucí čokolády přišel. Nejdřív vymyslel stroj na míchání tří základních látek - aby se lépe spojily. Už díky tomu měl nastartováno na úspěch. Jenže se stalo ještě něco.

"Pravděpodobně za to může Lindtova zapomnětlivost," vypráví mi do hučení strojů Sylvia Kalinová, mluvčí slavné curyšské čokoládovny. "Jednou večer totiž odešel z práce a svůj stroj zapomněl vypnout. Když se ráno do výrobny vrátil, směs byla dokonale spojená, tekutá a voněla na celou místnost. Teprve v tom momentě vlastně přišla na svět čokoláda tak, jak ji známe my," říká nadšeně.

I tak je to dodnes pořádná věda. Návštěvník továrny téměř nestačí sledovat, kudy všude musí směs projít, než z ní vzniknou slavné curyšské pralinky nebo tabulky všeho druhu. Všechno se postupně míchá, zahřívá, ochlazuje, znovu zahřívá a opět míchá. Konečná čokoládová hmota je hotová až po dlouhých hodinách. A putuje k výrobním linkám, kde už z ní vznikají jednotlivé výrobky.

S údivem si uvědomuji, že je mi z čokolády už poněkud špatně. Po stopadesáté ochutnávce mě z té koncentrace cukru ve vzduchu už skoro bolí hlava.

A tak se na závěr prohlídky ještě dozvídám, že nejvyšší energetickou hodnotu má bílá čokoláda, nejnižší černá. Černou současně milují největší čokoládoví gurmáni. V bílé je místo kakaa obsažené jen kakaové mléko, v černé je zase větší obsah kakaa a méně cukru. Ale obě obsahují vitaminy.

A firma Lindt & Sprüngli ještě přidává další důvody, proč je čokoláda zdravá: fenol zabraňuje srdeční mrtvici, serotonin zlepšuje náladu, a navíc prý čokoláda funguje jako afrodiziakum. Takže dobrou chuť!

 

Tajemství nové tekoucí čokolády koupil cukrář Rudolf Sprüngli už v roce 1899. Nebýt receptu používaného dnes po celém světě, foukané figurky by neexistovaly.

Černá čokoláda je pochoutkou pro gurmány - má nižší energetickou hodnotu než mléčná, je v ní méně cukru a více kakaa

Výroba čokoládových bonbonů je věda s letitou tradicí a vlastní historií. V cyryšské čokoládovně se stále dodržují staré postupy.

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Vstup zakázán! Ostrovu Morgan vládnou tisícovky pokusných makaků

25. března 2024

Mohutné duby porostlé chomáči lišejníků, husté křoviny a šest úzkých písečných pláží. Morgan Island...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte země světa podle jediné fotografie?

22. března 2024

Existují místa, která jsou tak výjimečná, že se dají zařadit pouze do jedné konkrétní země. Poznáte...

Mnohem lepší než Thajsko. Kambodža vás okouzlí vstřícností i památkami

21. března 2024

Kambodža byla loni zvolena asijskou vedoucí kulturní destinací. My jsme si její návštěvu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejpomalejší rychlík světa. Ledovcový Express nabízí úchvatnou jízdu

25. března 2024

Tentokrát jsme se za švýcarskými panoramaty vydali s vlaky Rhétských drah, tedy typicky červenými...

Láska na druhé sousto. Japonská kuchyně je plná nástrah i úžasných chutí

28. března 2024

Seriál Když jede člověk do Japonska, nevezme si s sebou zásobu paštik, to se rozumí tak nějak samo sebou....

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Výlet do thajského ráje. Některé ostrovy tu většina Čechů ještě neobjevila

27. března 2024

Premium Když se řekne dovolená v Thajsku, většina lidí si představí ruch a vřavu největšího z ostrovů...

Znovuzrozená z popela. Navzdory děsivé minulosti má Varšava co nabídnout

26. března 2024

Premium Kdo se rád toulá křivolakými uličkami s kamennou dlažbou a obdivuje hlavně středověká náměstíčka s...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...