Obří důl v Krkonoších

Obří důl v Krkonoších | foto: Kamila Antošová, KRNAP

Krkonoše mají sedm divů, zvítězil Obří důl a Mumlavský vodopád

  • 12
V anketě o sedm divů Krkonoš, kterou vyhlásila správa národního parku, zvítězil jen těsně Obří důl. Lidé mu dali 272 hlasů. Jen o hlas méně dostal Mumlavský vodopád, třetí místo obsadily meandry Labe. Sněžka se mezi sedm divů nedostala, skončila až desátá.

Anketu loni v dubnu vyhlásila Správa KRNAP a celkem se sešlo 2 433 nominací. Tipovat přírodní fenomény Krkonoš z obou stran hranice mohl kdokoli. Návrhy posílali lidé nejen z Česka a Polska, ale i ze Slovenska, nebo dokonce z USA.

7 divů Krkonoš

Spolu s návrhy posílali často i fotografie či příběhy spojené s konkrétním místem.

Letos se na facebookové stránce Krkonošského národního parku hlasovalo pro 21 míst, která získala nejvíce nominací. Hlasování skončilo o půlnoci.

Vyhrál Obří důl s 272 hlasy a těsně za ním skončil Mumlavský vodopád s 271 hlasy. Třetí skončily meandry Labe a mezi sedm divů se zařadil i Pančavský vodopád, Kotel, Rýchorský prales a Modrý důl. Nejvyšší hora České republiky se mezi divy nedostala, stejně jako třeba Černá hora.

"Dosud se do povědomí lidí dostal pojem Sedm divů v souvislosti s monumentálními díly, která vytvořila lidská ruka. Krkonošský národní park oslaví tento rok 50 let od svého založení a spolu s milovníky hor jsme mu chtěli "pořídit" dárek šitý na míru," vysvětlil mluvčí národního parku Radek Drahný.

7 divů Krkonoš

1. Obří důl (272 hlasů)

2. Mumlavský vodopád (271)

3. meandry Labe (212)

4. Pančavský vodopád (208)

5. Kotel (190)

6. Rýchorský prales (163)

7. Modrý důl (122)

Sněžné jámy (119), Černohorské rašeliniště (95), Sněžka (91), Tvarožník (91), Kociol Malego Stawu (91), Harrachovy kameny (83), Těšný důl (79), Úpský vodopád (78), Wielki Staw (61), Čertův důl (52), Černá hora (48), Žalý (46), Sklenařovická louka (32), Srebrny uplaz (Stř. hřbet) (29)

K oslavám půlstoletí chystá Správa KRNAP kromě publikací a souhrnné výstavy také květnovou oslavu s koncertem ve Vrchlabí. V lednu odstartovala kampaň nazvaná V Krkonoších jsem doma, díky níž lidé každý měsíc poznají stopu některého ze vzácných druhů krkonošských živočichů.

Zatímco leden patřil tetřívkovi obecnému (více najdete zde), únor byl zasvěcen silně ohrožené kočkovité šelmě rysu ostrovidovi, který se do Krkonoš vrátil na podzim 2009 (více čtěte zde). Březen reprezentuje jelen lesní, největší žijící savec v Krkonoších, kde nemá přirozeného nepřítele.

Paroží jelena může vážit až 20 kilogramů a naroste zhruba za sto dní. V době říje od září do října jeleni nežerou, troubí a bojují spolu. Správa národního parku chce snížit škody způsobené vysokou zvěří, proto ji bude sledovat.

"V letošním roce zahájíme projekt telemetrického sledování jelenů, který nám poskytne tolik potřebné a stále scházející informace o pohybech těchto zvířat v horských partiích Krkonoš a především mezi jejich českou a polskou částí," uvedl Drahný. Telemetrický obojek dostane 35 kusů na české straně a 15 na polské.