Také švýcarské lyžařské středisko les Crosets (oblast Portes du Soleil) zažívá...

Také švýcarské lyžařské středisko les Crosets (oblast Portes du Soleil) zažívá nejsušší zimu za posledních 150 let. | foto: Profimedia.cz

Část Alp ve Francii byla bez sněhu. Sucho hrozí zastavit sněžná děla

  • 21
Zatímco česká zimní střediska jedou takřka naplno, severní francouzské Alpy mají velký problém. Kvůli dlouhotrvajícímu katastrofálnímu suchu hrozí, že v 50 lyžařských centrech budou muset zastavit umělé zasněžování.

Tisíce zimních dovolených ve francouzských Alpách začaly krachovat poté, co region Horní Savojsko (nejsevernější část francouzských Alp u hranic se Švýcarskem a Itálií) byl prohlášen za „suchou zónu“ a zimní střediskům hrozí zákaz vyrábět umělý sníh.

Jak uvedl britský list The Times, pokud do tohoto víkendu nezačne sněžit, na padesát středisek Horního Savojska bude muset na svých sjezdovkách zastavit provoz veškerých sněhových děl. V oblasti už sice začalo sněžit, webkamery ukazují nadějné obrázky, otázkou však je, jak bude sněžení vydatné a zda bude stačit.

Oblast zahrnuje známá zimní centra jako Morzine - Avoriaz (součást propojené oblasti Portes du Soleil), Megeve, Le Clusaz nebo Samoëns - Flaine. Například zmíněné Megeve mělo dosud v provozu jen pětinu z celkového počtu 263 km tratí.

Zásoby vody prudce klesly poté, co v některých místech neměli sníh už 50 dní. Situaci pak ještě zhoršila skutečnost, že jakmile to umožnily nižší teploty, spustila většina středisek naplno sněžná děla, aby nastříkala na zelené sjezdovky umělý sníh.

Jedinou šancí by nyní bylo, kdyby nejpozději o víkendu začalo v celé oblasti sněžit.

Také švýcarské lyžařské středisko les Crosets zažívá nejsušší zimu za posledních 150 let.

„Panuje takové sucho, že bez deště nebo sněhu do konce tohoto týdne budu nucen vyhlásit pro leden celou oblast za suchou zónu,“ řekl vedoucí regionální vlády v Horním Savojsku Pierre Lambert britskému listu The Times.

To by znamenalo, že žádná děla nesmí využít vodu z rozvodné sítě. Mnoho středisek sice využívá také přírodní rezervy v horách, ale ty jsou už mnohde vyčerpané.

V části Alp už nedostatek sněhu pomalu ohrožuje celou lyžařskou sezonu s tím, že na některých místech hrozí úplné zastavení zimního provozu.

Odhaduje se, že minulý měsíc zůstalo v nejhůře postižených oblastech pohoří Centrálního masivu, Vogéz a Jury ve Francii, stejně jako Charmey ve Švýcarsku na 45 000 pracovníků turistického průmyslu dočasně bez práce, kvůli tomu, že se vůbec nerozjely vleky.

Rovněž části Itálie se snaží vypořádat s nedostatkem sněhu. Odborníci na počasí tvrdí, že loňský prosinec byl dokonce nejsušší za uplynulých 135 let.

Rezorty v jihozápadních Pyrenejích pak prakticky ještě nezažily tuto sezonu sněžení.

To znamená, že v některých oblastech museli lyžaři zamířit až do výšek kolem 2 500 metrů, kde už byla teplota dostatečně nízká, aby mohla být spuštěna sněžná děla.

Podle švýcarského webu The Local zůstalo švýcarské středisko Charmey začátkem sezony úplně bez sněhu a lyžařů. Rok 2016 pak patří k 10 vůbec nejteplejším od roku 1864, kdy se začaly vést ve Švýcarsku záznamy. Teplotní trend ve Švýcarsku je přitom v souladu se zbytkem světa. Světová meteorologická organizace už v listopadu předpověděla, že rok 2016 bude zatím vůbec nejteplejším rokem.

Od prosince 2015 do února 2016 ukazovaly teploměry v průměru o 2,5 stupně vyšší teplotu než je obvyklé. A tento trend podle všeho pokračuje i letos.

Přitom ještě v listopadu vypadala lyžařská sezóna celkem dobře, náhlý pokles teplot se sebou přinesl i čerstvý sníh. Prosincová anticyklóna ho však úplně rozpustila.

Fanny, která měla začít pracovat před 11 dny v lyžařském středisku Albiez, řekla radiu Europe1: „Žádný sníh, žádná práce.“ A Karine Pellissierová, která má během Vánoc ve své creperii obvykle tři zaměstnance na plný úvazek, měla nyní pouze dva na půl úvazku.