2000 lilií v Botanické zahradě v Troji

Máte rádi přírodu, ale musíte být z různých důvodů v Praze? Pak pro vás máme tip na výlet. Zajeďte se podívat na právě kvetoucí lilie do Botanické zahrady v Troji. Jde o unikátní sbírku, pravděpodobně největší v celé ČR, která je ojedinělá i v evropském měřítku.

Na venkovních expozicích v Troji najdete na 2000 kusů od 200 kultivarů (tzn. uměle vyšlechtěných) lilií. Expozice byla vysázena na jaře 2004.

Sbírkou prochází cestička z pískovcových šlapáků, takže návštěvníci mají možnost se s kvetoucími liliemi seznámit z bezprostřední blízkosti.

"V naší zahradě se pěstují botanické lilie, které jsou poměrně náročné na pěstování, a proto se většinou vysazují ve studených sklenících nebo na chráněných místech," upřesňuje Vladimír Huml, kurátor cibulovin v trojské zahradě.

Právě tyto botanické lilie jsou jakýmsi drahokamem zdejší sbírky, umístěné v zásobní zahradě (běžně veřejnosti nepřístupné), kde jsou doslova každému druhu vytvořeny specifické podmínky.

Mnohem větší část plochy je věnována zahradním liliím, které se dělí na několik skupin.

Jak se v nich vyznat?

Nejpočetněji rozšířenou skupinou pěstovanou v zahradách celého světa jsou tzv. asijské hybridy. Jsou vyšlechtěny převážně z raně kvetoucích asijských druhů. Květy jsou většinou miskovitého tvaru a jsou vzpřímené, vytočené do stran nebo skloněné k zemi. Existují v mnoha barvách, barevných odstínech a kombinacích. A co je hlavní, vyžadují jen minimální péči.

Trubkovité hybridy vznikly z čínských botanických lilií, z nichž nejvýznamnější je lilie královská (Lilium regale). Jedná se o vysoké kultivary s velkými, trubkovitými květy, které výrazně voní. Z barev převažuje bílá, žlutá, oranžová nebo fialová.

LA hybridy (longiflorum – asiati hybridy)vznikly křížením lilie dlouhokvěté (Lilium longiflorum)se skupinou asijských hybridů. Výsledkem jsou robustní rostliny odolné k chorobám a výborně se hodící k řezu s vzpřímenými velkými květy.

Orientální lilie jsou nejkrásnější skupinou pozdně kvetoucích kultivarů se širokými střídavými listy. Květy mají velké, efektní, ve tvaru ploché misky, často se konce květních lístků otáčejí zpět. Květy silně a sladce voní. Vznikly křížením východoasijských druhů lilií.

Nejnovější skupinou jsou kříženci čínských trubkovitých lilií s orientálními druhy z Japonska, především s lilií zlatou (L. auratum) a lilií japonskou (L. japonicum). Výsledkem šlechtění jsou robustní  rostliny s atraktivními, velkými květy (o průměru až 28 cm) různých barev a barevných kombinací. Tyto lilie jsou známy pod názvem orienpety. Protože jde o určitou módní novinku, odpovídá tomu i jejich cena dosahující i několik desítek dolarů za jednu cibuli.

A několik zajímavostí na konec:

* Podle snáře:

  • líbati lilii - láska platonická (ne tělesná)
  • trhati lilii - ztracené panenství
  • viděti ji bílou - nevinné děvče bude nařčeno

* Naší nejběžnější lilií volně rostoucí v přírodě je lilie zlatohlavá. Přesto je dnes již zařazovaná k vzácnějším druhům vyžadujícím další pozornost a proto je zařazena v tzv. Červeném seznamu. Roste většinou ve světlých lesích, ve vyšších polohách se nevyhýbá ani otevřeným loukám. Upřednostňuje vápenec.

* Lilie byla symbolem čistoty a znakem francouzských králů.

* Lilie se jmenuje jedna z písniček Karla Kryla i básní K. J. Erbena

* Česká organizace skautu má ve znaku zlatou lilii. Uprostřed je štít s černou psí hlavou, kterou nakreslil Mikoláš Aleš jako znak Psohlavců.  Prostřední z listů lilie značí střelku kompasu, znamená, že skaut jde vždy přímo a neobchází překážky…

Otevírací dobi a cenu vstupného do Botanické zahrady v Troji najdete ZDE

 

Lilie v Botanické zahradě v pražské Troji

Lilie v Botanické zahradě v pražské Troji