Trek k Everestu - Elegantní sedmitisícovka Pumori leží nedaleko Everestu | foto: Jan Hocek, iDNES.cz

130 km pěšky ve stopách Hillaryho pod Mt. Everest

  • 20
Před 54 lety tudy kráčela expedice Edmunda Hillaryho, prvního dobyvatele Mount Everestu. Rozhodli jsme se, že k úpatí střechy světa půjdeme stejnou cestou. Čeká nás 130 km a 17 dní plných strmých stoupání, ale také rozkvetlých rododendronových lesů, horských klášterů, milých lidí a nádherné horské přírody Himálaje.

Vyrážíme z Jiri, kam nás stařičký autobus dovezl po celodenní jízdě z Káthmándú (přesný itinerář i s výškovým profilem na mapce vpravo níže).

První den převýšení 2000 metrů

Hned první den na túře nám dává pořádně zabrat - do vesnice Bhandar jdeme přes dvě horská sedla osm hodin a celkové převýšení dosahuje téměř 2000 metrů! Když pak večer nad mapou porovnáváme absolvovanou vzdálenost s tím, co nás ještě čeká, zdá se, že jsme se téměř nepohnuli z místa a dostali jsme se o pouhých dvě stě metrů výš.

Prvních pár dnů vede cesta většinou terasovitými políčky, na kterých pilní Nepálci sklízejí úrodu pohanky. Denně potkáváme desítky nosičů, kteří se pomalu sunou se stokilovými náklady, turisté by se tady naopak dali spočítat na prstech jedné ruky.

Trek k Everestu, nosiči

Nosiči

Horské menu pro poutníky

Z praktického hlediska nejpříjemnější věc na cestě představují restaurace s ubytováním, honosně zde nazývané "lodge.“ Pokoje mají čisté, ceny příjemně nízké a skromná nabídka jídla nám k radosti stačí. K snídani si například můžete objednat vajíčka s chapati (místní celozrnný chléb ve tvaru amolety), silná česnečka k obědu je zase výborná jako prevence nachlazení i výškové nemoci a opékané brambory s jačím sýrem zasytí na konci namáhavého dne.

První pohled na Everest (zdánlivě nejmenší hora zcela vlevo)

První pohled na Everest (zdánlivě nejmenší hora zcela vlevo)

Modlení po nepálsku

Po týdnu cesty z Jiri signalizuje prudké stoupání od řeky Koshi, že se blížíme k Namche Bazaru. Zhluboka vdechujeme řídký vzduch a pomalu stoupáme borovým lesem k vesnici, ze které pochází většina legendárních Šerpů.

Namche Bazar tvoří jakousi oázu v pomyslné poušti hor. Nejenom, že tady mají čerstvé maso, ale dokonce odtud lze poslat domů e-maily, dokoupit tužkové baterie a vybavit se do vyšších poloh teplými ponožkami z jačí vlny.
 
Odpočatí vyrážíme po dvou dnech z "Namche“ a postupujeme úbočím směrem ke klášteru Tengboche. Hned za několika prvními zákruty se nám naskýtá impozantní pohled na údolí, jemuž dominují dvě osmitisícovky Everest a Lhotse. Zasněžený vrcholek Ama Dablam, zvedající se na pravé straně údolí, sice zdaleka nedosahuje osmi tisíc metrů, zato se pyšní primátem nejhezčí hory v údolí Khumbu.

Trek k Everestu

Buddhistický mnich v klášteru Pangboche

V údolí pod klášterem Tengboche stojí řada vodních modlitebních mlýnků. Voda dravého potoka tu roztáčí několik dřevených válců, které ve svých útrobách skrývají buddhistické modlitby, tzv. mantry. Vymyšlené to mají geniálně – nemusíte nic dělat a vlastně se pořád modlíte.

Podobné mlýnky čas od času vidíme i podél cesty a ze stejného principu se na nejrůznějších místech třepotají modlitební vlaječky.

Trek k Everestu

Modlitební praporky potkáte v horách téměř na každém kroku

Kyslík ubývá, ceny stoupají

S přibývající nadmořskou výškou klesá množství kyslíku a naopak ceny za jídlo a ubytování rostou. Pořád nám to ale vychází na méně než deset dolarů na osobu a den.

Večer se ubytováváme ve vesnici Dingboche, která patří výškou 4400 metrů k nejvyšším trvalým osídlením v údolí. Večer pozorujeme přes čtyři kilometry vysokou stěnu osmitisícovky Lhotse, jak v zapadajícím slunci oranžově září.

Trek k Everestu

Jižní stěna Lhotse (8.516 m) patří mezi nejvyšší stěny světa

Může se hodit



KLIKNĚTE NA MAPU PRO PŘESNÝ ITINERÁŘ TRASY A JEJÍ VÝŠKOVÝ PROFIL
repro z knihy "Nejhezčí túry světa“, © Universum, 2005

Doprava
Z Káthmándú jezdí do Jiri denně několik autobusů, letecké spojení funguje do Lukly. Z Evropy létá do Káthmándú několik aerolinek – například Austrian Airlines, Biman, Gulf Air či KLM.
Ubytování
V Káthmándú najdete hotely všech kategorií, lodžie v horách nabízející slušný komfort a stravování (pokud spíte v lodžii, je povinné tu i jíst, neboť za ubytování se platí symbolická částka v přepočtu od 5 do 50 korun). V lodžiích je nutné mít vlastní spací pytel.
Kdy se na túru vydat, počasí
Pro trekking v Nepálu jsou nejvhodnější dvě období – jaro (zhruba od března do května) a podzim (září až listopad). Jarní období se vyznačuje poměrně teplým a stabilním počasím, kvetou rododendrony a koná se většina expedic na osmitisícovky. Na podzim potěší zejména fotografy jasný vzduch, je ale o něco chladněji a ve vyšších polohách může napadnout i sníh.
Rezervace a poplatky
Platí se vstup do národního parku – 1000 nepálských rupií, což je v přepočtu asi 400 korun. Rezervace ubytování pro individuální turisty až na výjimky není možná.


Autor článku Jan Hocek je fotograf a nezávislý publicista. Je autorem knihy Nejhezčí túry světa. Najdete v ní reportáže a fotografie z osmnácti nejhezčích světových túr pěti kontinentů  – od Aljašky po Nový Zéland včetně map a praktických rad. Více o autorovi na http://www.hocek.cz/.

Nejhezčí túry světa

Následující tři dny postupujeme takříkajíc "od hospody k hospodě:“ Každý den jdeme asi tři hodiny k nejbližší lodžii, tam se v klidu ubytujeme, naobědváme a odpoledne vyrážíme nalehko na krátký výšlap.

V rychlejším postupu k Everestu nám brání aklimatizační plán, podle kterého za den nastoupáme maximálně 300 výškových metrů.

Se západem slunce se venku dramaticky ochlazuje a ačkoliv jačí trus je kupodivu poměrně výhřevný, chataři s ním při topení docela šetří. Zbývá tedy zalézt do spacáku a oddat se posilujícímu spánku.

Ale i tato doba přináší zajímavé zážitky. Několikrát za noc se probouzím s pocitem, že se dusím, znovu usínám a jako mantru si opakuji: "nezapomeň dýchat, nezapomeň dýchat…“ Zbytečně. Za chvíli opět lapám po dechu a tak to jde pořád dokola. Naštěstí vím, že tzv. periodické dýchání je kvůli nadmořské výšce docela normální.

První pohled na Everest (zdánlivě nejmenší hora zcela vlevo)

Vrcholek Everestu ozářený posledními paprsky

Konečně Everest!

Přesně po dvou týdnech pochodu z Jiri přicházíme k poslední lodžii, kterou je 5130 metrů vysoko položený Gorak Shep. Název místa v jazyce Šerpů znamená "pohřebiště havranů“ a pár černých ptáků tu skutečně posedává na střeše a vysoko ve vzduchu nad se jich prohání celé hejno.

Ačkoliv jsme od Everestu už jen kousek, jeho vrchol dosud zakrývá zasněžená stěna hory Nuptse. Za výhledem se tedy musíme vyšplhat na nedaleký Kala Patthar, černající se přímo pod bílou špičkou další sedmitisícovky Pumori.

Po dvou hodinách stoupání máme za sebou poslední výškové metry a ve svitu zapadajícího sluníčka se nám naskýtá fantastický panoramatický pohled na zasněžené himálajské štíty, jimž dominuje nezaměnitelná černá pyramida nejvyšší hory světa, 8850 metrů vysoký Mount Everest.

Trek k Everestu

Vrchol Everestu částečně zastiňuje zaledněný hřeben hory Nuptse

 NEJVYŠŠÍ HORA SVĚTA
M
ount Everest, nepálsky Sagarmatha a tibetsky Chomolungma
  •  Nejvyšší hora světa leží na dvacátém stupni severní šířky, na hranici mezi Tibetem a Nepálem. Byla pojmenována po anglickém zeměměřiči, Siru Georgi Everestovi, který roku 1841 poprvé zaměřil její polohu. Dříve se udávala výška 8848 m, ale roku 1999 byla pomocí satelitního měření oficiální výška upravena 8850m. Díky pohybu zemských desek hora ročně "povyroste“ zhruba o tři centimetry.
  • Prvními lidmi, kteří stanuli na vrcholu Everestu, byli 29. května 1953 Novozélanďan Edmund Hillary a Šerpa Tenzing Norgej. Výstup podnikli tzv. klasickou cestou z nepálské strany – ze základního tábora ledopádem Khumbu, pak výstupem stěnou Lhotse do jižního sedla a odtud po hřebeni na vrchol.
  • Druhou variantu, vedoucí z tibetské strany, proslavil pokus Angličanů Malloryho a Irvina, kteří byli naposledy spatřeni 7. června roku 1924 pod předposledním stupněm vrcholové pyramidy. Dodnes není jisté, zda nestanuli na vrcholu nejvyšší hory před Hillarym a Tenzingem.
  • Od roku 1953 na nejvyšším bodě naší planety stanuly stovky horolezců; nejtragičtější byl rok 1996, kdy vrcholu dosáhlo 98 lezců a 15 jich zahynulo.

Text a foto: JAN HOCEK