10 nejkrásnějších míst na Slovensku

  • 37
Zní to jako klišé, ale je to tak. Slovensko je pro Čechy tou nejbližší zahraniční zemí. A to se týká nejenom vzdálenosti. Snadno se dorozumíme, na návštěvu není třeba znát cizí jazyky, ceny jsou stejné ne-li nižší než u nás. A navíc nás pojí dlouhé roky společné historie.

To vše přispívá k tomu, že Češi na Slovensko nezanevřeli ani v té obrovské záplavě exotických dovolených a hned po Chorvatsku jsou naši východní sousedé druhou nejnavštěvovanější zemí.

Míříme převážně na hory. Vysoké a Nízké Tatry, Malá Fatra či Slovenský ráj hrají již dlouhodobě prim mezi našimi oblíbenými místy na Slovensku. A mnozí lidé si tady dokonce myslí, že jejich hory máme mnohem raději než samotní Slováci.

"Když se vydáte po chodníku v Tatrách, zjistíte, že všichni mluví česky nebo polsky," říká Marián Nič z Bratislavy.

Kromě hor jsme ale také znovu objevili slovenské termální lázně, v nichž léčebný pobyt vyjde často levněji než lázeňská kůra u nás.

Chodíme po horách, neváháme dojet až na východ na Zemplínskou Šíravu. Spišský, Oravský či trenčínský hrad pro nás nejsou žádnou neznámou. "Musím bohužel říci, že mám často pocit, že o slovenskou kulturu se více zajímají Češi než Slováci," říká Kamila Píšová, průvodkyně na Bojnickém zámku. Ať se na Slovensku zeptáte kohokoliv, budou vám tvrdit, že Češi jsou jejich nejoblíbenější hosté.

Za velký zájem o Slovensko ale mohou částečně také ceny. Slovenská koruna je o 25 procent nižší než česká a ceny ubytování či jídla jsou pro našince dostupné. Například v Tatrách lze bydlet již od 200 slovenských korun, za halušky s brynzou zaplatíte někde i šedesát korun a ceny potravin i jejich výběr v obchodech je stejný jako u nás...

Nejkrásnější místa na Slovensku - vybrané tipy

VLKOLÍNEC

Malá vesnička leží na úpatí Velké Fatry pod kopcem Sidorovo. Rezervace lidové architektury je zapsána v UNESCO jako kulturní dědictví. Vesničku z malých dřevěných domků založili uhlíři a dřevorubci. První písemná zmínka o osadě pochází z roku 1376. Počkejte si ve Vlkolínci na západ slunce, kdy dřevěná obydlí mění barvy.

JESKYNĚ DRINY

Podzemní útvar je součástí Smolenického krasu a je jedinou zpřístupněnou jeskyní v Malých Karpatech. Je zde velký počet krápníků různých velikostí. Nejdelší je stalagmit měřící dva metry dvacet centimetrů. Zajímavostí je útvar připomínající sloní uši. Ve sněhobílých jezírcích jsou sintrové kuličky, takzvané jeskynní perly.

MODRA

Modranská keramika obletěla celý svět. Ačkoliv i dnes má certifikát na tuto proslulou značku místní stejnojmenná továrna, modranské keramice se věnuje mnoho místních umělců. V Modře nalezneme také muzeum Ľudovíta Štúra. Mnozí Slováci tvrdí, že kdo nezná modranskou majoliku, nemá ani ponětí o slovenské zručnosti.

HRAD - STARÁ LUBOVŇA

Proslul především tím, že zde kdysi věznili hraběte Mórice Beňovského - krále vzbouřenců a tuláků. K památce se váže pověst, že kdysi dávno soutěžila se zakladatelem sídla, šlechticem Lubovenským, čarodějka. Tomu se prý skála tak líbila, že nakonec zaprodal duši.

BOJNICKÝ ZÁMEK

Nejkrásnější zámek na Slovensku, který proslavila pohádka Šíleně smutná princezna, najdete nedaleko města Prievidza. Jeho dnešní tvář pochází ze začátku 19. století. Ján František Pálffy se inspiroval francouzskými zámky na Loiře a pustil se do rozsáhlé rekonstrukce.

 

MEDZILABORCE

Muzeum světoznámého rodáka z nedaleké Mikové Andy Warhola se potýká mnoho let s regionálními problémy. Skvostná expozice je předmětem dohadů a hádek o tom, komu patří budova a kdo může výstavu financovat. V expozici je 150 originálů AndyhoWarhola.

ČIČMANY

Vypadá to jako v pohádce. Obci Čičmany asi 30 kilometrů na jih od Žiliny tvoří krásné roubenky. Jsou ale výjimečné: jejich stěny zdobí ornamenty připomínající výšivky čičmanských žen. Památková rezervace lidové architektury zůstává jednou z nejsvéráznějších obcí na Slovensku.

ORAVSKÝ HRAD

Jeden z nejkrásnějších hradů na Slovensku se vypíná nad městečkem Oravský Podzámok. Kdysi patřil Matúši Čáku Trenčianskému. Je rozlehlý a vznikl postupným budováním obranných, obytných a hospodářských staveb od 13. do začátku 20. století. Každou zimu, vždy na konci roku, prý chodí jeho stav kontrolovat černá dáma.

SLOVENSKÝ GROB

O této slovenské obci nedaleko Bratislavy se šíří dvě zvěsti. Jedna o dobrém vínu, druhá o jedinečnosti tradice pečení hus. Sezona proslulých hus a lokší začíná poslední den v srpnu a končí před Vánocemi. Po pravdě jde sice o zajímavý zážitek, ale také o velmi drahou záležitost. Často kvalita neodpovídá ceně.

Tip MF DNES: ŠPANÍ DOLINA

Království paličkovaných krajek. Nejstarší zmínka o této kdysi velmi bohaté hornické obci pochází z roku 1263. Leží asi deset kilometrů od Banské Bystrice. Kromě ojedinělého krajkářského řemesla tu lze obdivovat hornickou minulost a její architekturu.


Jaké je to vaše nejkrásnější nebo nejoblíbenější místo na Slovensku? Podělte se o svoje zkušenosti s ostatními čtenáři v diskuzi

 

Dolné roháčske pleso a vrchol Volovce

Čičmany

Jeskyně Driny

Slovenský Grob

Stará Lubovňa

Medzilaborce

Modranská keramika

Oravský hrad

Španí dolina

Vlkolínec